29/10/18

Jak przygotować się na wyjazd do pracy za granicą

Kiedy pierwszy raz wyjeżdżamy do pracy za granicę, z pewnością chcielibyśmy zapamiętać taki wyjazd jak najlepiej. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z nowymi okolicznościami zawodowymi, wystarczy odpowiednio się przygotować i przemyśleć, co należałoby ze sobą zabrać. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, aby ułatwić organizację wyjazdu.

Zacznij od zrobienia listy, biorąc pod uwagę rzeczy osobiste i służbowe. Pamiętaj przy tym by uzyskać informacje dotyczące sprzętów będących na wyposażeniu miejsca zakwaterowania.

W pierwszej kolejności nie zapomnij o wszystkich niezbędnych dokumentach takich jak: dowód osobisty czy paszport, mogą przydać się również prawo jazdy, zaświadczenia i certyfikaty związane z branżą, w jakiej masz zamiar pracować.

Jeśli podróżujesz autobusem, pociągiem lub samolotem, pamiętaj by mieć przy sobie papierową wersję biletu. Nigdy nie wiadomo czy bateria w Twoim telefonie lub tablecie wytrzyma (warto zaopatrzyć się w power bank celem zabezpieczenia się w takich sytuacjach) lub gdy np. stracisz zasięg.

Skoro o zasięgu mowa. Przed podróżą zawsze sprawdź czy masz aktywny roaming. Gdy nie masz pewności jak to zrobić, skontaktuj się z swoim operatorem – wtedy będziesz mieć pewność, że nie zostaniesz zaskoczony brakiem zasięgu.

Zakwaterowanie

Przed wyjazdem uzyskaj od pracodawcy wszystkie informacje na temat zakwaterowania. Część pracodawców pobiera od swych pracowników opłatę z tytułu zakwaterowania. Warto byś wiedział, czy i kiedy musisz za nie zapłacić.

Pracując z HR Navigator to firma w pełni pokrywa koszt Twojego zakwaterowania stąd też nie musisz się o to martwić 😊

Wyposażenie miejsca zakwaterowania:

Zapytaj pracodawcę o sprzęty dostępne w miejscu zakwaterowania. To czy będziesz miał na czym gotować i miał pościel by się wyspać po ciężkim dniu pracy jest niezmiernie ważne – dobrze by było byś wiedział co zapewnia w tym zakresie pracodawca a co musisz zabrać z domu.

W podróży.

Wbrew pozorom kontakt podczas podróży jest bardzo ważny. Kontaktuj się zarówno z rodziną jak i pracodawcą by każdy miał pewność, że bezpiecznie dotrzesz na miejsce zakwaterowania a następnie rozpoczniesz pracę. Pracodawca to „też człowiek” i może się o Ciebie martwić tak samo jak ty martwisz się o swoich ewentualnych podopiecznych.

Garderoba:

Podstawą wcześniejszego przygotowania jest dobranie odpowiednich ubrań, dostosowanych do specyfiki pracy. Jeśli nawet Twoja praca nie będzie wymagała stroju roboczego, nie zaszkodzi zabrać przynajmniej kilku par ubrań odpowiednich do zakresu wykonywanych obowiązków. W zależności od planów poza pracą, dobrze jest mieć wygodną odzież oraz obuwie, a także lekką, poręczną torbę. Dodatkowo może przydać się parasol przeciwdeszczowy bądź peleryna.

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie!

Poza rzeczami, które należy zabrać w podróż służbową, z pewnością priorytetem jest odpowiednie nastawienie. Otwartość na nowe wyzwania, ciekawość odmiennej kultury, poznanie kolejnego kraju, bezpośrednia nauka nowego języka, a przede wszystkim możliwość rozwoju w nowym miejscu pracy – takie podejście może ułatwić pobyt za granicą, który stanie się nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale także niezapomnianym doświadczeniem!

Powodzenia !

Oferty pracy Kontakt