17/07/18

Praca tymczasowa w sezonie letnim

Praca tymczasowa w sezonie letnim to doskonały pomysł na dodatkowy zarobek. Za tego typu pracę uznajemy zazwyczaj tą, która rozpoczyna się z końcem czerwca/ początkiem lipca, a kończy we wrześniu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda zatrudnienie w tym okresie i przygotuj się do podjęcia pracy w sezonie letnim.

Czego wystrzegać się wybierając pracę w sezonie letnim

Wybierając pracę (niezależnie od tego, kiedy ją podejmujemy) powinniśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj umowy. Dbajmy o to by nawiązać współpracę z uczciwym pracodawcą, który przedstawi nam wszystkie warunki pracy i płacy. Niektórzy nieuczciwi pracodawcy unikają podpisywania umów. Niestety, umawiając się na podjęcie takiej pracy – łamiemy prawo, a także ryzykujemy, że nie dostaniemy całości lub części wynagrodzenia.

Wystrzegaj się nieuczciwych pracodawców oraz rekruterów. Pamiętaj, że pracownik nigdy nie płaci  za pośrednictwo/ pomoc w znalezieniu pracy. Decydując się na pracę proponowaną przez „nieuczciwego rekrutera” nigdy nie masz gwarancji, czy uda Ci się podpisać umowę oraz czy dana oferta tak naprawdę istnieje.

 

Na co zwrócić uwagę decydując się na pracę tymczasową

Jeśli zdecydujesz się na podjęcie pracy tymczasowej zwróć uwagę na to, jakie koszty ponosi pracodawca lub agencja pracy tymczasowej, a jakie płatności leżą po Twojej stronie. Zdarza się, że niektóre firmy zwracają koszty dojazdu oraz zakwaterowania. Bywa, że zwrot kosztów jest tylko częściowy. Pamiętaj, żeby dopytać o tego typu szczegóły podczas rozmowy z rekruterem.

Pamiętaj, aby przed podjęciem pracy przeliczyć wszystkie koszty, które poniesiesz, np. związane z zakwaterowaniem. Może okazać się, że jeśli pracodawca nie zwraca opłaty za nocleg i dojazd, praca w innym regionie Polski okaże się dla Ciebie nieopłacalna. Poszukaj wtedy czegoś w swojej okolicy. Zwróć uwagę na oferty pracy w Twojej okolicy, dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zostaniesz obciążony wysokimi kosztami noclegu lub dojazdu.

Zdarzają się także oferty (wcale nie są one wyjątkiem), które zakładają bezpłatne zakwaterowanie, dojazd, a nawet wyżywienie. Wtedy na to, ile zarobisz nie wpływają inne koszty.

 

Wynagrodzenie za pracę w sezonie letnim

Praca sezonowa rządzi się nieco innymi zasadami, niż praca stała. Dotyczy to także sposobu wypłacania wynagrodzenia. Z niektórymi pracodawcami możemy umówić się na cotygodniową lub nawet codzienną wypłatę wynagrodzenia. Taka forma wypłaty nie jest popularna w przypadku pracy stałej, zdarza się natomiast w pracy sezonowej.

Uważa się, że praca sezonowa to niepewne wynagrodzenie. Pamiętajmy, że nie jest to zasadą. Na rynku nie brakuje ofert dotyczących m.in. pracy na plaży (np. w wypożyczalni sprzętu) lub przy zbiorze owoców. Zapotrzebowanie na tego typu oferty jest zależne od warunków atmosferycznych lub urodzaju w danym roku. Nie znaczy to jednak, że wszystkie oferty pracy tymczasowej są zależne od tego typu czynników.

 

Pracownicy i pracodawcy – praca sezonowa

Największe zapotrzebowanie na pracowników w sezonie letnim możemy zauważyć głownie w handlu i usługach, zwłaszcza w regionach oraz miastach turystycznych. Nie jest to jednak regułą i w okresie wakacyjnym wielu pracodawców jak np. centra logistyczne czy pralnie przemysłowe korzysta z takiej formy pozyskania pracownika. Zastanawiasz się, kto najczęściej podejmuje się pracy tymczasowej w okresie letnim? Od lat są to głównie studenci oraz osoby uczące się, które w wakacje dysponują czasem pozwalającym na rozpoczęcie pracy zarobkowej.

Nie jest to jednak regułą, pracę tymczasową może podjąć każdy zainteresowany. Bywa, że pracownicy zaczynający pracę w okresie wakacyjnym podejmują dłuższą współpracę z pracodawcą, także poza sezonem.

Taka forma pracy dostępna jest zarówno w kraju jak i zagranicą. Zagraniczne oferty pracy sezonowej obok możliwości zarobku dają możliwość poznania kultury pracy i życia naszych sąsiadów.

HR Navigator promuje wszelkie formy zdobycia doświadczenia na rynku pracy stąd też większość naszych ofert kierujemy także do młodych osób, które chcą rozpocząć karierę zawodową i szukają ku temu możliwości.

Oferty pracy Kontakt