13/01/20

Testy psychologiczne w rekrutacji – pomagają czy komplikują?

Jak powszechnie wiadomo ubiegając się o pracę w wojsku, policji czy lotnictwie proces rekrutacji skupia się głównie na specjalistycznych testach psychologicznych, dzięki którym możemy zweryfikować czy dany kandydat jest odpowiednią osobą na stanowisko. Nietrudno zauważyć, że coraz częściej specjaliści z działów HR, sięgają po podobne metody.

Testami psychologicznymi nie tylko są objęte zawody służb mundurowych, ale także, kierowcy tramwajów, kaskaderzy, osoby obsługujące żurawie wieżowe i wiele innych. W ten sposób sprawdzane są ich umiejętności funkcjonowania poznawczego oraz to czy kandydaci są zrównoważeni emocjonalnie.

Od pewne czego stosowanie testów psychologicznych stało się modne w działach HR, w szczególności przy rekrutowaniu pracowników na wyższe stanowiska jak np. Menedżer. Testy osobowości, bardzo często dostarczane w formie kwestionariusza, które mają za zadanie sprawdzić dogłębnie profil danej osoby, jej zdolności komunikacyjne, społeczne, umiejętności i czy ostatecznie faktycznie jest odpowiednią osobą na konkretne stanowisko. W przypadku wyboru Menedżer ważne będzie między innymi to czy: jest osobą konsekwentną, asertywną, kreatywną, umie pracować w zespole, potrafi rozwiązywać konflikty, ma dostateczne doświadczenie w danym obszarze itp. Mierzona jest także motywacja do pracy oraz przyszłościowe cele osoby.

Przeprowadzanie testów powinno być wykonywane przez dyplomowanych psychologów, którzy dzięki doświadczeniu najlepiej będą interpretować odpowiedzi kandydatów. Mimo, że test wykonywany jest według klucza i odczytywanie odpowiedzi pozornie wydaje się łatwe, to poprawna interpretacja będzie zależała od odpowiedniego wykształcenia. Bardzo często jednak testy są przeprowadzone przez nieprzygotowanych rekruterów, którzy nie mają dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Dodatkowo zdarza się, że testy są przeprowadzane bez wcześniejszego informowania kandydata.

Z drugiej strony testy sprawiają, że spośród wielu kandydatów firma potrafi wybrać odpowiednią osobę, co będzie ostatecznie miało wpływ na wyniki i całokształt pracy. Działy HR mogą pochwalić się nowoczesnymi metodami i skuteczniejszą selekcją kandydatów.

Bardzo często tego rodzaju rekrutacje są długie i wieloetapowe. Dobry HR wie, kiedy i w jaki sposób korzystać z testów, aby poznać bliżej kandydata. Oczywiście taki proces wymaga dodatkowego czasu i głębokiej analizy.

Jednym z zagrożeń przeprowadzanych wyżej wspomnianych testów, jest to, że uzupełniony kwestionariusz przez kandydata może być nieprawdziwy. Powodem, może być fakt, że osoba chce się zaprezentować z jak najlepszej strony i chce spełnić wszystkie oczekiwania pracodawcy.
Warto jednak pamiętać, że test psychologiczny nie powinien być głównym kryterium rekrutacji, a jednak całokształt wszystkich etapów.

Oferty pracy Kontakt