01/05/17

Czy praca pasuje do Twojej osobowości? Sprawdź się!

Stworzone pół wieku przed naszą erą klasyczne rozróżnienie typów osobowości zawdzięczamy Hipokratesowi. Choć od tamtej pory nauka zarówno w dziedzinie medycyny, jak i psychologii poszła daleko do przodu, wciąż posługujemy się podziałem na choleryków, sangwiników, melancholików i flegmatyków. Czy cechy przypisane każdemu z tych typów temperamentu mogą predysponować nas do konkretnych zawodów? Zmierzmy się z krótkim testem!

 

Zdarza się, że firmy podczas procesu rekrutacji proszą pracowników o udział w testach osobowości. Dlaczego? To właśnie nasze naturalne predyspozycje i kompetencje mogą wpłynąć na wykonywanie niektórych zawodów – ułatwić je lub… utrudnić.

 

I choć klasyczny podział na porywczych choleryków, sentymentalnych melancholików, powolnych flegmatyków i optymistycznych sangwiników można traktować z przymrużeniem oka, to warto zastanowić się, do którego z typów temperamentu jest nam najbliżej – także ze względu na naturalne predyspozycje do wykonywania różnych rodzajów pracy. Złe dopasowanie zawodu do posiadanego temperamentu może bowiem skutkować zawodowymi niepowodzeniami czy frustracjami.

 

Energiczny sangwinik czy melancholik-perfekcjonista? Przetestuj się!

 

1.Które z przymiotników najlepiej opisują twoje mocne strony?

A) Towarzyski, inspirujący, kreatywny

B) Samodzielny, pewny siebie, zdecydowany

C) Analityczny, wrażliwy, dobrze zorganizowany

D) Cierpliwy, taktowny, pomocny

 

2. Które z przymiotników najtrafniej opisują twoje słabości?

A) Roztargniony, chaotyczny, gadatliwy

B) Apodyktyczny, niecierpliwy, nietaktowny

C) Wybredny, przewrażliwiony, krytyczny

D) Niezdecydowany, leniwy, apatyczny

 

3. Jak możesz określić swoje zachowanie w relacjach społecznych?

A) Stabilny emocjonalnie ekstrawertyk: lubię ludzi, dobrze czuję się w ich towarzystwie i z łatwością nawiązuję przyjaźnie

B) Neurotyczny ekstrawertyk: dużo wymagam od innych, nie toleruję słabości, często wzbudzam respekt

C) Neurotyczny introwertyk: ostrożnie dobieram przyjaciół, lubię słuchać innych i jestem lojalny

D) Stabilny emocjonalnie introwertyk: jestem spokojny, nie lubię angażować się w spory – staram się być ich rozjemcą

 

4. W jaki sposób najlepiej odpoczywasz?

A) Aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu, koniecznie w towarzystwie

B) Ważna jest adrenalina i wyzwania – nawet w formie zabawy

C) Wakacje pod gruszą z ulubioną książką są idealne

D) Miejsce nie ma znaczenia – chętnie dostosuję się do planów grupy

 

5. Jaki typ pracy daje ci największą satysfakcję?

A) Praca to dla mnie zabawa – każde wyzwanie daje mi satysfakcję, chętnie pracuję w zespole

B) Jestem pracoholikiem, lubię kierować ludźmi i doprowadzać zadania do celu

C) Lubię indywidualną pracę analityczną, wymagającą przemyśleń lub możliwość realizowania zdolności artystycznych

D) Nie lubię zmian, za to cenię jasne określanie obowiązków, chętnie wybieram pracę, w której dominuje rutyna

 

Większość odpowiedzi:

A: Prawdopodobnie jesteś sangwinikiem – osobą z natury pogodną i otwartą, lubiącą ludzi. Doskonale sprawdzasz się jako nauczyciel, trener, przedstawiciel handlowy lub doradca, ale także aktor. Ponieważ wyjątkowo dobrze czujesz się wśród ludzi, trudno Ci odnaleźć się w zawodach wymagających monotonnej pracy samodzielnej – takich jak programista czy księgowy.

B: Wygląda na to, że jesteś cholerykiem – osobą impulsywna i aktywną, dobrze czującą się na menedżerskich i kierowniczych stanowiskach. Choleryk to także urodzony sprzedawca, który lubi kontakt z ludźmi i potrafi przekonać ich do swoich racji. Jako osoba wyjątkowo aktywna, dobrze sprawdzisz się jako dziennikarz albo pracownik działów kreatywnych w reklamie czy marketingu. Trudno będzie Ci odnaleźć się w pracy bardzo powtarzalnej – wklepywanie faktur ani układanie książek w bibliotece nie jest dla Ciebie.

C: No proszę, jesteś melancholikiem – powściągliwym i wrażliwym, bardzo skrupulatnym, który odnajduje się w zawodach, gdzie liczy się skupienie i drobiazgowość. Lubisz porządek i spokój. Będziesz więc doskonałym farmaceutą, bibliotekarzem czy księgowym. Możesz natomiast źle czuć się w zawodach wymagających improwizacji czy odrobiny szaleństwa np. animatorzy zabaw, szkoleniowcy czy copywriterzy.

D: Najbliżej Ci do flegmatyka – jesteś cierpliwy i zdystansowany, okazujesz się świetnym dyplomatą, ale także psychologiem lub mediatorem. Dobrze odnajdziesz się w każdej pracy ze ściśle określonym zakresem obowiązków. Nie dla Ciebie zawód wymagający szybkiego podejmowania decyzji np. podczas zarządzania sytuacjami kryzysowymi.

 

Po co nam wiedza o typach osobowości? Warto sprawdzić, czy Twój charakter ułatwia lub utrudnia wykonywaną pracę. Będzie to dla nas informacja nad jakimi aspektami charakteru warto popracować lub motywacja do… zmiany zawodu czy specjalizacji. Na to nigdy nie jest za późno!

 

A jakim typem osobowości Wy jesteście?

 

Źródło:https://kariera.pracuj.pl/porady/czy-praca-pasuje-do-twojej-osobowosci-sprawdz-sie

Oferty pracy Kontakt