07/05/20

Jak poprawnie podawać dłoń?

Czy wiesz, jak poprawnie podawać dłoń? Odpowiedni uścisk dłoni, kolejność może mieć wpływ na rozmowę o pracę, całokształt spotkania biznesowego czy  wynik negocjacji.

Przede wszystkim pierwsze wrażenie!

Uścisk dłoni może wiele o Tobie mówić i może mieć wpływ na pierwsze wrażenie drugiej osoby, Podanie dłoni w odpowiedni sposób jest oznaką przyjaźni, otwartości i zaufania. Jest to jeden z ważniejszych elementów w procesie nawiązywania znajomości z nowo poznanymi osobami.

Siła uścisku – bardzo często mężczyźni zbyt mocno ściskają dłoń, co niestety może negatywnie wpłynąć na odbiór. Z drugiej strony nie może być on słaby, wiotki. Uścisk musi być dopasowany do uścisku drugiej osoby. Częsta praktyka uścisku pozwoli na szybkie i zdecydowanie podawanie dłoni.

Kolejny krok to odpowiedni kąt – dłoń powinna być równoległa do dłoni rozmówcy i skierowana prostopadle do płaszczyzny podłogi. Podając w ten sposób dłoń wysyłasz pozytywny sygnał rozmówcy – jesteście równi i neutralnie nastawieni.

Kontakt wzrokowy – patrz w oczy osobie, której podajesz rękę! Jeśli podając rękę będziesz patrzył w dół bądź w inną stronę może ktoś to odebrać jako nieszczerość i przebiegłość.

Ściskając już dłoń rozmówcy pamiętaj, aby jej nie przytrzymywać, nie potrząsać wiele razy.

Jednym z ważniejszych kroków jest praktyka i ćwiczenia! Wyrób odpowiednie nawyki podawania dłoni – dzięki czemu będzie ci to przychodziło naturalnie. Uścisk będzie pewny i zdecydowany, co będzie miało pozytywny odbiór na wielu płaszczyznach np. na rozmowie rekrutacyjnej.

Ostatnią istotną sprawą jest to gdzie podajesz rękę, jako gest powitalny. Ważny jest kontekst kulturowy – nie zawsze podanie dłoni jest formą przywitania, a wręcz przeciwnie może być odebrany jako zbyt intymna forma kontaktu. Dlatego przed każdą daleką podróżą do nieznanego kraju w celach rodzinnych czy też biznesowych koniecznie sprawdź, jakie obowiązują zasady.

Oferty pracy Kontakt