26/10/20

Jaki jest dobry okres na szukanie nowej pracy?

W okresie wakacji bardzo wiele firm otwiera rekrutacje i przyciąga nas swoją liczną ofertą. Znaczna część ofert dotyczy jednak prac sezonowych. Głównie restauracje, hotele zatrudniają nowe osoby, ponieważ jest wzmożona ilość turystów, dzięki czemu wzrasta zapotrzebowanie na nowe stanowiska, a potencjalny kandydat ma większe szanse na udział w rekrutacji.

Lato jest także czasem w którym wiele osób korzysta z urlopów i w ramach dodatkowej pomocy wiele firm przyjmuje nowe osoby na zastępstwo lub staż. Z jednej strony jest to super okazja do nauki i zdobycia doświadczenia, ale z drugiej raczej nie pozostaniemy w tej firmie na dłużej.

Dodatkowo przez to, że mamy sezon urlopowy w tym czasie, wiele procesów rekrutacyjnych może być wydłużony, brakuje osób decyzyjnych, które mogą taki proces przeprowadzić. Czasem jest to duże utrudnienie dla przyszłych kandydatów, którzy nie mogą rozpocząć pracy nawet przez wiele miesięcy.

Jakie mogą być tego jednak plusy? W tym czasie kandydat może podszkolić swój język zapisując się na kurs, zdobyć wiedzę w danym obszarze, nauczyć się nowej umiejętności która zaprocentuje na kolejnej rozmowie. Nawet jeśli dana firma ostatecznie nas nie przyjmie to i tak rozwijamy się, a nasze CV wygląda zdecydowanie lepiej co, sprawia, że ostatecznie  mamy większe szanse na to, że inna firma zainteresuje się naszą osobą. Często organizowane są rożne meetupy, spotkania, dzięki którym możemy poznawać nowe środowisko, kontakty i czerpać wiedzę.

W okresie zimowym mamy nieco podobną sytuację, kiedy wiele osób wyjeżdża na święta, ferie i procesy rekrutacyjne są wówczas wydłużone. Dodatkowo zamknięcie roku w wielu firmach jest ciężkim, nerwowym czasem w którym firmy niechętnie chcą przyjmować nowe osoby, które nie znają aktualnych procesów wewnętrznych. Warto jednak podkreślić, że w wielu sklepach, fabrykach, które są ściśle związane z produkcją i sprzedażą w okresie świątecznym mogą mieć zwiększoną ilość miejsc pracy.

Trudno określić jaki okres będzie najlepszy na znalezienie pracy. Warto stworzyć sobie warunki, gdzie będziemy mogli znaleźć odpowiednie oferty pracy i ze spokojem się do nich przygotować! 🙂

Oferty pracy Kontakt