Donnerstag Mai 7th, 2020

Jak poprawnie podawać dłoń?

Sorry, this entry is only available in Polnisch. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Czy wiesz, jak poprawnie podawać dłoń? Odpowiedni uścisk dłoni, kolejność może mieć wpływ na rozmowę o pracę, całokształt spotkania biznesowego czy  wynik negocjacji.

Przede wszystkim pierwsze wrażenie!

Uścisk dłoni może wiele o Tobie mówić i może mieć wpływ na pierwsze wrażenie drugiej osoby, Podanie dłoni w odpowiedni sposób jest oznaką przyjaźni, otwartości i zaufania. Jest to jeden z ważniejszych elementów w procesie nawiązywania znajomości z nowo poznanymi osobami.

Siła uścisku – bardzo często mężczyźni zbyt mocno ściskają dłoń, co niestety może negatywnie wpłynąć na odbiór. Z drugiej strony nie może być on słaby, wiotki. Uścisk musi być dopasowany do uścisku drugiej osoby. Częsta praktyka uścisku pozwoli na szybkie i zdecydowanie podawanie dłoni.

Kolejny krok to odpowiedni kąt – dłoń powinna być równoległa do dłoni rozmówcy i skierowana prostopadle do płaszczyzny podłogi. Podając w ten sposób dłoń wysyłasz pozytywny sygnał rozmówcy – jesteście równi i neutralnie nastawieni.

Kontakt wzrokowy – patrz w oczy osobie, której podajesz rękę! Jeśli podając rękę będziesz patrzył w dół bądź w inną stronę może ktoś to odebrać jako nieszczerość i przebiegłość.

Ściskając już dłoń rozmówcy pamiętaj, aby jej nie przytrzymywać, nie potrząsać wiele razy.

Jednym z ważniejszych kroków jest praktyka i ćwiczenia! Wyrób odpowiednie nawyki podawania dłoni – dzięki czemu będzie ci to przychodziło naturalnie. Uścisk będzie pewny i zdecydowany, co będzie miało pozytywny odbiór na wielu płaszczyznach np. na rozmowie rekrutacyjnej.

Ostatnią istotną sprawą jest to gdzie podajesz rękę, jako gest powitalny. Ważny jest kontekst kulturowy – nie zawsze podanie dłoni jest formą przywitania, a wręcz przeciwnie może być odebrany jako zbyt intymna forma kontaktu. Dlatego przed każdą daleką podróżą do nieznanego kraju w celach rodzinnych czy też biznesowych koniecznie sprawdź, jakie obowiązują zasady.

Arbeitsangebote Kontakt