Donnerstag Februar 13th, 2020

Dlaczego kandydat podczas rozmowy kwalifikacyjnej mija się z prawdą?

Sorry, this entry is only available in Polnisch. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Jak się okazuje nie każde CV jest tworzone w 100% z prawdą. Wiele umiejętności, dat, a także szereg innych danych kandydaci uzupełniają w taki sposób, aby CV wydawało się atrakcyjniejsze i przykuło jako pierwsze uwagę rekrutera.

Pamiętajmy jednak, że w prosty sposób można podane informacje zweryfikować.

Zapraszając osobę na rozmowę kwalifikacyjną twarzą w twarz warto wyostrzyć zmysł obserwacji i skupić się nie tylko na treści wypowiedzi, ale także zachowaniu osoby. Warto obserwować reakcję na zadawane pytania uwagę, sposób w jaki odpowiada, ton głosu, a nawet ruchy, mimikę.

Słowa, sama treść wypowiedzi to zaledwie 7 procent przekazu. Dlatego oprócz szczegółowych odpowiedzi na pytania stawiane przez rekrutera odnośnie umiejętności, doświadczenia, istotną rolę odgrywa także mowa ciała.

Jeśli widzimy, że osoba z początku miała otwartą postawę ciała, a po zadanym pytaniu zmieniła pozycję na zamkniętą, unika kontaktu wzrokowego, może to oznaczać pewne trudności z odpowiedzią. Warto w takiej sytuacji zadawać pytania pogłębiające, aby spróbować dotrzeć do sedna. Jeśli nastawiamy się na obserwację i aktywne słuchanie kandydata bardzo szybko poczujemy, że przekaz werbalny rozmija się z przekazem pozawerbalnym. Brak spójności pomiędzy tymi dwoma kanałami przekazu to sygnał, że coś tutaj „nie gra”.

Podczas rozmowy, warto zauważyć, w jaki sposób wypowiada się kandydat. Gadulstwo, szybko wypowiadany potok słów, przejęzyczenia, powtórzenia mogą oznaczać, że osoba faktycznie jest zestresowana spotkaniem, ale także może być to dla rekrutera „czerwona lampka”, że niektóre informacje uwzględnione w CV są nieprawdziwe, a kandydata odczuwa obawę przed „zdemaskowaniem”. Przekręcanie wydarzeń, dat, uciekanie od odpowiedzi pomaga nam zweryfikować czy kandydat nie mija się z prawdą. Gdy tylko zauważymy brak spójności między tym, co mówi, a informacjami w CV to pierwszy sygnał, aby rekruter był bardziej czujny i postarał się sprawdzić, czy zamieszczone w CV dane są autentyczne.

Kolejna sprawą jest zainteresowanie osoby naszą ofertą pracy. Jeśli kandydat większość rozmowy na ten temat odpowiada obojętnie: „tak”, „nie”, „nie wiem”, jeśli nie sprawdził żadnych informacji na temat firmy i stanowiska na jakie aplikuje, może być to sygnał, że prawdopodobnie kandydat stracił zainteresowanie naszą ofertą, być może jest w kilku innych procesach rekrutacyjnych, albo przyjął już inną propozycję. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby otwarcie o to kandydata dopytać w trakcie rozmowy.

Warto pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna to pewnego rodzaju spotkanie biznesowe, gdzie każda ze stron ma swój cel i chce osiągnąć określony efekt. W interesie rekrutera jest jak najatrakcyjniejsze zaprezentowanie oferty pracy, pracodawcy, klienta. Z kolei kandydat stara się zaprezentować się z jak najlepszej strony dopasowując za wszelką cenę do zarysowanych oczekiwań. Pojawia się tutaj dla rekrutera kolejne wyzwanie związane z nadmiernym kreowaniem osoby przez kandydata. Może się zdarzyć, że  kandydat próbuje wykreować się na dynamiczną, rozmowną i odważna interpersonalnie osobę, a wprawne oko rekrutera postrzega kandydata raczej jako powolnego, spokojnego, zdystansowanego flegmatyka. Dzięki rozmowie i obserwacji kandydata możemy zweryfikować czy dany styl zachowania kandydata będzie odpowiedni na stanowisku, które wymaga np. umiejętności i swobody w nawiązywaniu kontaktu, ponieważ będzie współpracować z wieloma klientami.

Z drugiej strony warto pamiętać, że różne osoby mogą różnie reagować na sytuację rozmowy rekrutacyjnej, a jeszcze inaczej na sytuacje, które będą spotykać je w pracy. Oczywiście pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ponieważ może zadecydować o dalszym przebiegu i wyniku rekrutacji. Miejmy jednak na uwadze, że wiele reakcji może być nieświadomych i niecelowych, dlatego warto do tego podchodzić ze zrozumieniem i empatią, ponieważ reakcje na sytuacje stresowe, jakimi niewątpliwie są rozmowy kwalifikacyjne, bywają bardzo różne.  Warto, jako rekruter stworzyć dogodną atmosferę, aby kandydat mógł poczuć się bezpiecznie, otworzyć się przed nami, wtedy lepiej go poznamy.

 

 

Arbeitsangebote Kontakt