11/03/20

Benefity

Benefity pozapłacowe coraz częściej stają się standardem w większych firmach. Kupony, rabaty do kina, pakiety medyczne, karty sportowe, kursy językowe to tylko przykład benefitów, które najczęściej spotykamy na rynku pracy.

Obecnie można zauważyć, że osoby bardzo często zmieniają swoje miejsce pracy. Zmiana ta może być uzasadniona rożnymi powódkami. Niska płaca, niezadowolenie ze stanowiska, a także brak bądź średni pakiet benefitów. Dlatego oferta benefitów dla nowych pracowników, aby ich zatrzymać na dłużej w firmie jest dość istotna. Benefity sprawiają, że pracownik faktycznie ma lepsze, dogodniejsze warunki pracy i poczucie, że jego firma dba o jego rozwój, zdrowie. Im bardziej atrakcyjniejsze benefity dla pracownika tym bardziej firma wyróżnia się na tle konkurencji i mamy większe prawdopodobieństwo, że to właśnie tam przejdzie.

Kolejna istotną sprawą jest motywacja. Gdy zostaniemy przyjęci do pracy, w której jesteśmy doceniani i nagradzani nie tylko w formie premii, ale także pozapłacowych benefitów jesteśmy bardziej zmotywowani do pracy i chętniej się angażujemy.

Efektywniej pracujemy mając na uwadze to, że dzięki niektórym benefitom poprawiamy jakość naszego życia. Np. dostając kartę sportową możemy zacząć aktywnie ćwiczyć chodzić na siłownie, basen. Dodatki finansowe do obiadów sprawią, że będziemy mniej gotować i spędzać czas w kuchni, co jest zdecydowanie wygodniejszą opcją. Dzięki takim benefitom możemy także zadbać o własne zdrowie.

Pamiętajmy, że rodzajów benefitów mamy wiele. Jedne są bardziej popularne inne mniej. Poniżej przedstawiamy listę kilku pomysłów na benefity dla najlepszych pracowników. Spotkałeś się z którymś z nich?

  • Wspólne jedzenie. Każdy wypad z firmy to dobry krok do integracji. Raz w tygodniu firma losuje 2 osoby, które jedzą razem lunch na koszt firmy. Ciekawa metoda na zjedzenie smacznego posiłku w innym miejscu niż te w pracy, a dwa czas na lepsze poznanie drugiej osoby i pogaduchy!
  • Świeże owoce? Przynajmniej dwa razy w tygodniu w biurze czeka na Ciebie ogromna porcja, świeżych warzyw i owoców. Witamin nigdy nie za wiele! 😊
  • Jeśli nie koniecznie lubisz chodzić na siłownie i wiesz, że karta multisport nie będzie przez Ciebie zbyt często używana, warto skorzystać z voucherów, dzięki, którym sami zadecydujemy, jak chcemy spędzać czas – kino, opera, a może bon na zakupy?
  • Grupowy paintball? Kręgle, wrotki? A może lot spadochronem? Zawsze jest dobry moment na integrację z całym teamem!
  • Podnoszenie kwalifikacji będzie nie tylko miało duże znaczenie dla pracownika, ale także na efektywność i rezultaty twojej firmy. Postaw na zewnętrzne i wewnętrzne kursy, które mogą dać wiele pozytywnych korzyści. Inwestując w pracowników, inwestujemy także w firmę, która jest budowana przez wykwalifikowane, wartościowe, dobrze przygotowane do pracy osoby.
  • Oprócz kursów związanych stricte ze stanowiskiem pracowniczym, warto zdobywać całkiem nowe umiejętności! Może kurs z języka hiszpańskiego? Kurs baristy? A może kurs z robienia sushi? Każdy taki kurs procentuje.

Warto zauważyć, że benefity stale się zmieniają i coraz częściej spotykamy się z dość udziwnionymi formami. Mając dobry zawód czy wieloletnie doświadczenie w konkretnej branży mamy większe pole wyboru wymarzonej pracy oraz nasze oczekiwania są bardzo wysokie, dlatego firmy chcą przyciągnąć do siebie przyszłego pracownika oferując jak najlepsze benefity.

Oferty pracy Kontakt