28/08/18

Praca tymczasowa a nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników

Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej, która oddelegowuje swoich pracowników. Niejednokrotnie, pracodawca oddelegowujący pracownika do pracy tymczasowej za granicą, traktuje ją jako okres próbny przed podjęciem stałej współpracy. Jak takie postrzeganie pracy tymczasowej wpłynie na wchodzące w życie nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników?

Czym jest delegowanie?

Delegowanie oznacza wysyłanie pracownika na ograniczony czas do innego państwa członkowskiego UE, w celu wykonania swojej pracy poza miejscem, w którym zwyczajowo pracuje. Z każdym rokiem około milion zatrudnionych, zostaje oddelegowanych. Główne państwa, które przyjmują takich pracowników to Niemcy, Francja i Belgia. Pracownicy delegowani są najczęściej do sektorów rolnictwa, budownictwa i transportu.

Z punktu widzenia pracodawcy, który oddelegowuje pracowników za granicę, czy realizuje inwestycje na rynkach docelowych, delegowanie jest efektywnym rozwiązaniem kadrowym, które pozwala obniżyć koszty pracy, podczas utrzymania wysokiej mobilności zatrudnionych pracowników. Być może zmiany w przepisach stanowią dla przedsiębiorców dodatkowe zobowiązania finansowe, jednak jeśli pracownik sprawdzi się za granicą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca podejmie z nim dłuższą współpracę.

Delegowanie często mylone jest z delegacją – temat poruszaliśmy już na naszym blogu. Link poniżej:

http://pracanews24.pl/delegacja-a-delegowane/

Co wprowadzają nowe regulacje?

Ambasadorowie unijnych państw zatwierdzili nowe zasady zaostrzające delegowanie pracowników. Nowe przepisy ograniczą możliwość delegowania pracowników do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy na podstawie odpowiedniej notyfikacji przedsiębiorcy. Po upływie tego czasu, pracownik będzie objęty prawem kraju przyjmującego. Nowa dyrektywa zmienia także przepisy w sprawie wynagrodzenia. Do tej pory obowiązywała płaca minimalna, natomiast teraz poszerzona została o dodatki i specjalne świadczenia, jak w przypadku lokalnego pracownika. Ponadto, pracodawcy muszą zobowiązać się do pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia pracowników.

Jaki z tego wniosek?

Delegowanie może być nie tylko drogą do dalszej współpracy pracodawcy z pracownikiem, ale także doskonałym początkiem kariery zawodowej. Każda nowa sytuacja i miejsce są okazją do poszerzenia swojego doświadczenia, nabycia nowych umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych, jak również zdobycia cennej wiedzy na temat danej branży w innym kraju. Dzięki wyjazdom służbowym poszerzamy także kontakty biznesowe, a tymczasowa zmiana otoczenia może być formą regeneracji oraz odskoczni od monotonii dnia codziennego.

Zaletą jest również możliwość zobaczenia nowych miejsc. Plany turystyczne można realizować po pracy, a jeżeli oddelegowanych jest kilku pracowników firmy- to doskonały moment na integrację!

Opłacony nocleg i posiłki, dodatki do wynagrodzenia oraz ograniczony czas pracy za granicą.. to dowód na to, że zmiany w prawie dotyczącym delegowania są korzystne dla potencjalnych pracowników.

Oferty pracy Kontakt